Msze św. w niedziele

Łukowa godz. 8.00; 10.00; 12.00 z udziałem dzieci -tylko w roku szkolnym;  16.30.

Babice godz. 9.00.

Osuchy godz.11.30.

W każdą sobotę o godz. 18.00 Msza św. niedzielna (w okresie zimowym godz. 17.00).

Na wszelki wypadek dobrze jest sprawdzić w ogłoszeniach, czy nie ma jakiejś wyjątkowej zmiany.

W ciągu tygodnia Msza św. o godz. 7.00 i 7.25.

Kancelaria parafialna

Czynna w dni powszednie w godz. 8.00 - 9.00  i 17.00 - 18.00.

Kancelaria jest czynna w dni powszednie w godz. 8.00 - 9.00 oraz w sobotę  w godz. 17.00 - 17.50. Jeśli w tym czsie w kościele jest jakieś nabożeństwo kancelaria jest nieczynna.

 

Terminy chrztu dzieci

Facebook parafialny

Wyszukiwanie

Spowiedź – Lubię to!

fot. Magdalena Niebudek/ Niedziela

(czyli kapłańskie dialogi na cztery nogi) 

 

– No to zaczynamy. Tak jak na ostatnim spotkaniu, trzy hasła: jestem – mam – lubię.

– Dobra. Jestem księdzem, mam sutannę, lubię spowiadać.

– Lubisz spowiadać!? A skąd ci się to wzięło?

– Bo wiesz, kiedy miałem swoje naście lat, młodzieńcze zmagania i słabości, wtedy Jezus na mojej drodze zaczął stawiać fantastycznych kapłanów. Np. mój katecheta, ks. Tomek. Mówię mu: Księże, chciałem pogadać i wyspowiadać się. A on na to – przecież możemy to połączyć. Świetny gość. Bardzo mi pomógł. To wtedy odkryłem, jak ogromną wartość w młodzieńczych zawirowaniach i poszukiwaniach ma systematyczna, częsta spowiedź. Ten sakrament wyprowadził mnie na prostą. Od tamtej pory lubię spowiedź, a ponieważ teraz jestem księdzem, to lubię spowiadać, szczególnie ludzi młodych, bo ich zmagania są mi jakoś bliskie. A i sam cały czas praktykuję częstą spowiedź, bo to mnie niesamowicie umacnia.

– Zapewne doświadczasz tego, że czasem młody człowiek, przystępując do spowiedzi, boi się, coś go blokuje, zastanawia się, co ksiądz sobie pomyśli, czy Bóg przebaczy mu grzechy itd.

– Oczywiście. Tylko po pierwsze, mamy prawo do takich przeżyć, odczuć. Przecież spowiada się konkretny człowiek, ze swoją sferą emocjonalną, historią życia. Po drugie, w konfesjonale, jako ksiądz, mam szczególnie być znakiem ojcowskiej miłości Boga. Miłości, która akceptuje, przygarnia, jest cierpliwa, przebaczająca. I tyle, resztę zostawmy Jezusowi. W tym sakramencie nie tylko w księdzu, ale i w penitencie działa Duch Święty. On go poprowadzi, pomoże pokonać przeszkody, lęki i obawy. Mam takie doświadczenie, że im bardziej jest komuś trudno na spowiedzi, im bardziej doświadcza swojej grzeszności, nędzy, tym bardziej Jezus wypełnia moje serce swoją miłością z takim przynagleniem: „powiedz o tej miłości temu, kto się właśnie spowiada”. Niesamowity jest Jezus! I jak tu się systematycznie nie spowiadać! Przecież ten sakrament to bardzo konkretna przestrzeń we wspólnocie Kościoła, w której mogę realnie doświadczać tak bardzo potrzebnej każdemu i każdej z nas ojcowskiej miłości Boga. Wielu młodych z tego korzysta, czego jestem świadkiem, posługując w DOM-u Ruchu Światło-Życie.

– Właśnie. Pamiętasz, co kilka tygodni temu papież Benedykt XVI mówił do młodych we Fryburgu: „Drodzy przyjaciele, Chrystus interesuje się nie tyle tym, ile razy w życiu się potykacie, ale ile razy powstajecie na nowo”. Dzięki sakramentowi pokuty i pojednania możemy mimo naszych słabości i grzechów pielęgnować żywą więź z Jezusem. No dobra, a co z często powtarzanym hasłem: „Nie czuję takiej potrzeby”?

– Po pierwsze, Pan Bóg to nie perfumy, żeby go czuć :). A po drugie, młodość to doskonały czas, aby się nauczyć, że w dojrzałych relacjach bardzo ważny jest mój wolny wybór określonej wartości i wierność wyborowi, a nie tylko to, co czuję bądź nie. Dlatego zdecydowanie zachęcam wszystkich, którzy chcą żyć pełnią życia, do decyzji o systematycznej, (przynajmniej comiesięcznej) szczerej spowiedzi. Mniej odważnym zostawiam, mające w sobie smak, zdanie św. Jana Marii Vianneya: „Po upadku zaraz powstać! Nie pozwalać grzechowi ani na moment pozostać w sercu!”.

Dialogowali: ks. Mariusz i ks. Rafał

 

Artykuł pochodzi z Niedzieli Młodych 31/2011, str. 8.

 

Dzisiaj jest

środa,
23 stycznia 2019

(23. dzień roku)

Święta

Środa, II Tydzień zwykły
Rok C, I
Dzień Powszedni

Życie Parafii

Papież Franciszek

"Chrzest, który nas czyni dziećmi Bożymi, Eucharystia jednocząca nas z Chrystusem, powinny stać się życiem, to znaczy przekładać się na postawy, zachowania, gesty, wybory. Łaska zawarta w sakramentach Wielkanocnych jest ogromnym potencjałem odnowy w życiu osobistym, rodzinnym, odnowy stosunków społecznych. Ale wszystko przechodzi przez ludzkie serce: jeśli pozwolę, by dotarła do mnie łaska Chrystusa Zmartwychwstałego, jeśli pozwolę, by zmieniła mnie w tym aspekcie, który nie jest dobry, który może wyrządzić krzywdę mnie i innym ludziom, to pozwalam, aby zwycięstwo Chrystusa utrwaliło się w moim życiu, by poszerzyło się jego dobroczynne działanie. To jest moc łaski! Bez łaski nic nie możemy uczynić. Bez łaski nic nie możemy uczynić. A z łaską Chrztu św. i Komunii Świętej mogę stać się narzędziem Bożego miłosierdzia. Tego wspaniałego Bożego miłosierdzia!"

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
5981

Modlitewny szturm nieba