Sakramenty udzialane w parafii

Sakrament chrztu

Udzielany jest zasadniczo w drugą i czwartą sobotę miesiąca o godz. 16.00. Spisywanie aktów chrztu i konferencja w piątek przed chrztem o godz. 17.00; w maju po nabożeństwie majowym, w październiku po różańcu. Prosimy o sprawdzenie w ogłoszeniach, czy z jakiegoś powodu terminy nie zostały przesunięte.

Dokumenty wymagane do chrztu:

1. Metryka urodzenia dziecka z USC

2. Dane personalne rodziców i rodziców chrzestnych

3. Zaświadczenie od proboszcza rodziców chrzestnych, że mogą zostać chrzestnymi, jeśli pochodzą z innej parafii niż nasza.

4.W przypadku dzieci spoza naszej parafii - pozwolenie właściwego proboszcza na chrzest poza parafią

Chrzestnym może być osoba, która ukończyła 16 lat, przyjęła sakrament bierzmowania, jest wierzącym i praktykującym katolikiem. Nie mogą tej funkcji pełnić osoby będące w związku cywilnym (bez ślubu kościelnego).

Sakrament bierzmowania

Jest udzielany młodzieży klas 3 gimnazjum . Przygotowanie rozpoczyna się we wrześniu i trwa przez cały rok.Jeśli osoba starsza, która nie była bierzmowana chciałaby przyjąć bierzmowane, powinna zgłosić się na początku września do ks. proboszcza.

Sakrament małżeństwa:

Dokumenty wymagane do sakramentu małżeństwa:

1. Metryka chrztu (ważna 3 miesiące)

2. Metryka zgonu współmałżonka (dotyczy owdowiałych)

3. Dowód osobisty

4. Zaświadczenie o przyjętym sakramencie bierzmowania (lub odpowiednia adnotacja na metryce chrztu)

5. Zaświadczenie o udziale w konferencjach dla narzeczonych (kurs przedmałżeński) i rozmowach w Katolickiej Poradni Rodzinnej - dwie rozmowy

6. Zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach (gdy były głoszone poza naszą parafią)

7. Zaświadczenie o odbytych spowiedziach przedślubnych (dostarczamy bezpośrednio przed ślubem)

8. Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny

Narzeczeni obowiązani są do odbycia kursu przedmałżeńskiego.

Dwudniowe KATECHEZY PRZEDŚLUBNE w formie REKOLEKCJI DLA NARZECZONYCH

Sakrament chorych:

Raz w miesiącu kapłan odwiedza domy chorych i starszych ludzi zaopatrując ich sakramentami św. Wizyta kapłana zapowiedziana jest w ogłoszeniach parafialnych. W nagłych przypadkach ksiądz jedzie do chorego w każdym czasie.

Zgłoszenie pogrzebu:

Należy przedstawić akt zgonu, oraz jeśli jest zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii św.) jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala). Jeśli zmarły mieszkał przed śmiercią w innej parafii potrzebny jest odpowiedni dokument od proboszcza parafii ostatniego zamieszkania.

czwartek,
18 stycznia 2018